Alberto Angela. Odyseusz włoskiej telewizji.

Kochają go miliony Włochów. Za wygląd, za uśmiech, za spokojny, ale nie nużący głos, a przede wszystkim za tematy, jakie porusza w swoich programach popularnonaukowych. Alberto Angela, współczesny Odyseusz podróżujący po świecie w poszukiwaniu ciekawostek, udowadnia, że włoska telewizja może nieść wysoką jakość, przekazywać treści kulturowe, a zarazem cieszyć się ogromną oglądalnością. Kim jest ulubieniec włoskich widzów, któremu udało się osiągnąć niemożliwe?

Naukowe zaplecze

Alberto Angela znany jest szerszej publiczności przede wszystkim jako bardzo elokwentny prowadzący programów telewizyjnych. Dziennikarstwo traktuje jako sposób przekazania swojej największej pasji: nauki.

Ukończył z wyróżnieniem studia przyrodnicze na rzymskiej La Sapienzie, a następnie dokształcał się w dziedzinie paleontologii i paleoantropologii na amerykańskich uniwersytetach (na Harwadzie, Columbii i UCLA). Przez 10 lat uczestniczył w wielu pracach wykopaliskowych związanych z badaniem przodków człowieka, dinozaurów oraz prymitywnych ssaków.

Śladami ojca

Alberto jest synem słynnego włoskiego dziennikarza telewizyjnego, Piera Angeli. Odziedziczył po nim zarówno dziennikarskie zacięcie, jak i pasję do nauki. Piero jako pierwszy w historii włoskiej telewizji stworzył bowiem serię dokumentów popularnonaukowych (m.in. o programie Apollo) w stylu anglosaskim. W swoich programach poruszał tematy związane z astronomią, biologią, ekonomią, parapsychologią i innymi.

Piero Angela na planie programu Superquark

W latach 80. Piero zaczął prowadzić słynne show Quark, istniejące do dziś, choć w zmienionej formie. Alberto towarzyszył ojcu w jego licznych wyprawach, od małego chłonąc wiedzę oraz osłuchując się z różnymi językami. Co ciekawe od lat 90. Piero stale współpracuje z synem, wspierając go w jego telewizyjnych przedsięwzięciach.

Jeden z zabawnych memów z Pierem i Albertem

Albatros, dinozaury i kosmos

Debiut telewizyjny Alberta w roli prowadzącego miał miejsce w 1990 roku we włosko-szwajcarskiej telewizji RTSI, dla której stworzył, napisał i poprowadził 12-odcinkowy program popularnonaukowy Albatros. Seria trafiła także do Włoch i była emitowana przez telewizję Telemontecarlo (dzisiejszą La 7).

W latach 90. wraz z ojcem uczestniczył w tworzeniu serii Il pianeta dei dinosauri emitowanej przez Rai Uno. Jak już sam tytuł wskazuje, była ona poświęcona życiu dinozaurów, odtworzonym za pomocą rekonstrukcji oraz śledzenia prac wykopaliskowych w różnych częściach świata. Program odbywał się przy współpracy z kanadyjskim geologiem i paleontologiem, znanym badaczem dinozaurów, Dale’em Russellem i cieszył się dużym zainteresowaniem także za granicą.

W 1997 ojciec z synem stworzyli nową, siedmioodcinkową serię dla Rai Uno – Viaggio nel cosmo. Miała ona za cel przybliżyć widzowi różne aspekty charakteryzujące wszechświat. W tym samym roku Alberto poprowadził także Passaggio a Nordovest poruszający zagadnienia z dziedziny antropologii, archeologii, podróży oraz nauki.

Ulisse – il piacere della scoperta

Programem, który przyniósł Albertowi Angeli popularność, jest Ulisse – il piacere della scoperta, emitowany przez Rai Tre od 2000 roku. Składa się z jednego lub kilku odcinków poświęconych konkretnemu tematowi z różnych dziedzin – historii, prehistorii, antropologii, geologii, astronomii, fizyki czy sztuki. Prowadzący opowiada o faraonach, ogniu, wulkanach, Pompejach, Etruskach, neandertalczykach, średniowieczu, Wenecji, Watykanie czy Rzymie. Każdy temat poruszany jest na miejscu i charakteryzowany przez Alberta zarówno na żywym przykładzie, jak również za pomocą scen filmowych i opisywanych rekonstrukcji.

Od 2009 roku część odcinka kręci się w studiu telewizyjnym, którego wystrój symbolicznie przypomina Forum Romanum, miejsce gromadzenia się ludzi, przekazywania wiadomości i wiedzy. Prowadzący może sobie także pozwolić na dygresje związane z prezentowanym miejscem czy wydarzeniem.

Wszystkie treści przedstawiane są za pomocą popularnej w telewizji anglosaskiej techniki opowiadania. Alberto Angela prezentuje je w sposób bezpośredni i zaangażowany, gestykuluje, dotyka eksponatów, zwraca uwagę na mimikę. Dzięki temu angażuje się także widz i przenosi do prezentowanej rzeczywistości.

Ulisse został doceniony nie tylko przez widzów, lecz także przez krytyków. Przyniósł Angeli liczne nagrody, m. in. il Premio Flaiano, il Guidarello d’oro, il Premio Fregene. Za swoją aktywność na rzecz propagowania historii popularyzator nauki otrzymał także międzynarodową nagrodę „Portico d’oro-Jacques Le Goff”.

Stanotte a…

Prawdziwym hitem okazała się także najnowsza seria dokumentalna z udziałem Angeli. Stanotte a… to projekt dotyczący historii sztuki, którego celem miało być zaprezentowanie szerszej publiczności ważnych, w dzień zatłoczonych przez turystów miejsc w cichej, nocnej scenerii.

Jak przyznał sam Alberto Angela: „W muzeach można kręcić tylko nocami. Chciałem oddać widzom tę nocną atmosferę. Kiedy jesteś sam i masz przed sobą dzieło sztuki, wszystko się zmienia. Taki jest właśnie prawdziwy cel tego programu. Zaczęliśmy od Muzeum Egiptu w Turynie, ponieważ to pierwsze muzeum egpiskie poza Egiptem. Program bazuje na takiej formule: ostatni turysta wychodzi, a dyrektor muzeum zostawia nam klucze do muzeum aż do świtu.”

Stanotte a Torino

Odcinek poświęcony Florencji jako pierwszy został nakręcony w technologii HDR, co bardzo wpłynęło na wzrost jego oglądalności. Angela przedstawił w nim najważniejsze dzieła sztuki, opowiedział historię miasta, jej największych zabytków i artystów, zdradził ciekawostki, których na próżno szukać w zwykłych przewodnikach. Dużo miejsca poświęcił Brunelleschiemu, kopule Duomo oraz wciąż kryjącej wiele tajemnic Galerii Uffizi.

Stanotte a Firenze

Trzeci odcinek – o Watykanie – obejrzało do tej pory ok. 14 milionów widzów. Angela opowiadał w nim o kopule Świętego Piotra, Kaplicy Sykstyńskiej, Piecie czy podziemiach watykańskich. Prowadzący podążał śladami Michała Anioła i Rafaela, pokazał widzom także miejsca zamknięte dla publiczności – bibliotekę, archiwa, żandarmerię, snując przy tym długą opowieść o władzy, wierze i mecenacie Watykanu. Dzięki najnowszym technologiom pozwalającym odtworzyć starożytne miejsca Angela rzucił nowe światło na miasto papieży.

Stanotte a San Pietro

Neri Marcorè  i parodia Angeli

Charakterystyczny styl Alberta oraz format prowadzonych przez niego programów nie wszystkim przypadły do gustu. Neri Marcorè postanowił sparodiować króla programów popularnonaukowych w transmisji L’ottavo nano.

Angela docenił jednak parodię komika i zdecydował się wystąpić w jednym z jego skeczy, prezentując duży dystans do samego siebie.

Literackie oblicze Angeli

Dziennikarstwo Angeli nie ogranicza się jedynie do samej telewizji. Alberto współpracuje także z największymi włoskimi gazetami: „La Stampa”, „Airone”, „Epoca”, La Voce”.

Na przestrzeni dziesięcioleci wydał też sporo książek o tematyce naukowej oraz zbliżonej do prezentowanej w programach. W wersji polskiej ukazały się zaledwie dwie: Pompeje. Trzy ostatnie dni (Esteri 2017, tłum. Alexander Karpuk), Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki (Czytelnik 2016, tłum. Alina Pawłowska-Zampino).

Człowiek renesansu – ciekawostki

  • W 1997 roku załoga Alberta Angeli jako pierwsza na świecie mogła sfilmować KV5–grobowiec należący do synów Ramzesa II z XIX dynastii, jeden z największych w Dolinie Królów.
  • Alberto Angela kręcił programy także w ekstremalnych warunkach – na Antarktydzie w -30 stopniach w 1998 roku, a dwa lata wcześniej w stanie nieważkości na pokładzie airbusa A300.
  • Jego głos usłyszymy w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej, we włoskiej wersji filmu poświęconego odkrywaniu Wszechświata. W wersji angielskiej można usłyszeć takich aktorów jak: Tom Hanks,Harrison Ford, Jodie Foster czy Liam Neeson.
  • W 2002 roku w czasie kręcenia odcinka w Afryce, na Saharze, Alberto oraz jego załoga zostali uprowadzeni przez rebeliantów. Historia zakończyła się jednak szczęśliwie – zakładników uwolniono.
  • Alberto podłożył głos narratora we włoskim dubbingu Minionków (2015).
  • Jego imieniem została nazwana asteroida 80652 Albertoangela, oraz rzadki gatunek morski Prunum albertoangelai żyjący u wybrzeży
  • W 2011 roku został mianowany nowym “Goodwill Ambassador” di UNICEF
  • W internetach Alberto Angela stał się prawdziwą seksikoną. Internauci tworzą na jego temat zabawne memy, zachwycają się jego urodą, zwracają uwagę na jego spore przyrodzenie, czekają aż wypuści nowa linię bielizny ze swoją podobizną. Tymczasem Alberto wiedzie spokojne życie – ma żonę i trójkę dzieci.

***

Alberto Angela stał się postacią kultową, włoskim bohaterem, ulubieńcem publiczności. Jego charyzma, elokwencja oraz nienaganny wygląd przyciągnęła przed telewizory także młodych widzów, którzy w sieci zachwycają się jego wdziękami. Programy Alberta aż kipią wiedzą i zachęcają do dalszych naukowych poszukiwań, a także do odwiedzenia prezentowanych miejsc. Każej italofilce i każdemu italofilowi polecamy przejrzeć internerowe strony Ulisse – Il piacere della scoperta i Stanotte a…, zwłaszcza przed wyprawą do Włoch.

Memy z Albertem Angelą w roli głównej

2 komentarzy dla “Alberto Angela. Odyseusz włoskiej telewizji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.