Italian race, o wyścigach i rodzinie szybszej niż wiatr

Do polskich kin, nawet tych wyświetlających w większości filmy europejskie, dosyć rzadko trafiają włoskie produkcje. Dlatego z radością przyjęłyśmy informację, że 15 grudnia dzięki dystrybutorowi filmowemu Spectator na polskie ekrany trafi Italian Race (Veloce come il vento) w reżyserii Mattea Rovere. Polscy widzowie mieli okazję zobaczyć ten obraz w zeszłorocznej edycji festiwalu Cinema Italia Oggi.

Miłośnikom kultury włoskiej Rovere może być znany ze współpracy przy znanym serialu internetowym The Pills. Wcześniej nakręcił także dwa filmy pełnometrażowe (Un gioco da ragazze z 2008 roku i Gli sfiorati z 2011 roku). Dużym sukcesem była jego krótkometrażówka Homo homini lupus (2006). Reżyser zajmuje się także produkcją filmową, a do jego największych osiągnieć w tej dziedzinie należy lubiana we Włoszech komedia Smetto quando voglio (2014).

Stefano Accorsi i Matteo Rovere

Inspiracje

Matteo Rovere postanowił nakręcić film o rajdach, kiedy poznał mechanika samochodowego i specjalistę od aut wyścigowych, Antonia (Tonina) Dentiniego. Toninio, który uwielbiał dzielić się ciekawostkami z toru, opowiedział mu historię kierowcy Carla Capone, znanego ze swoich umiejętności, ale też z niełatwego charakteru. Capone wygrał rajdowe mistrzostwa Europy w 1984 roku.

Po zakończeniu kariery pilot w 1990 roku popadł w uzależnienie od narkotyków i od wielu lat przebywa w placówce psychiatrycznej w Piemoncie. Chociaż większość wydarzeń jest fikcyjna, to fabuła została luźno zainspirowana właśnie życiem Capone.

Carlo Capone
Carlo Capone

Aktorzy

Główną rolę kierowcy rajdowego Lorisa de Martino zagrał Stefano Accorsi, aktor znany w Polsce z obrazów takich jak Pokój syna Nanniego Morettiego z 2001 roku oraz Saturno contro. Pod dobrą gwiazdą Ferzana Ozpetka z 2007 roku. Za grę w dramacie Ozpetka On, ona i on z 2001 roku otrzymał aż 3 nagrody: Nastro d’argento, Złoty Glob oraz Ciak d’oro. Doceniono go także za rolę poety Dina Campany w filmie Michela Placidy Podróż zwana miłością, dzięki której Accorsi został laureatem Pucharu Volpiego dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a krytycy nazwali go „nowym Mastroiannim”.

Accorsi, uznawany za niezwykle przystojnego mężczyznę (w typie włoskiego amanta) bardzo poświęcił się dla roli – musiał schudnąć 11 kilogramów, zapuścić włosy i przez wiele dni budzić się o trzeciej nad ranem, aby wyglądać na wyniszczonego. Te wysiłki nie poszły na marne: kochany przez kobiety aktor faktycznie dał się oszpecić i jego rola jest bardzo przekonująca (także dzięki znakomitej charakteryzacji). Loris to postać tragikomiczna: z jednej strony jest narkomanem, z drugiej strony to osoba pozytywna, zabawna i zawsze uśmiechnięta, na pewno każdego rozbawią sceny, w których występuje.

Stefano Accorsi

Główną rolę kobiecą, siostrę głównego bohatera – Giulię, odtwarza Matilda de Angelis, młoda aktorka i piosenkarka debiutująca w pełnym metrażu. Matilda ma 22 lata, ale wygląda bardzo młodo, więc wypada dobrze w roli 17-latki. Zarówno Rovero, jak i Accorsi zgodnie potwierdzają, że od pierwszego spotkania na castingu w Bolonii właśnie ją widzieli w roli pilotki. Matilda uważa, że jej bohaterka może być wzorem dla dziewczyn: jak mało która filmowa postać kobieca jest silna, mądra i zdecydowana.

Aktorka została doceniona przez krytykę: wygrała nagrodę za najlepszy debiut na festiwalu filmowym w Taorminie, a także Nastro d’argento – Premio Gugliemo Biraghi, wyróżnienie przyznawane najlepszym młodym aktorom. Była też nominowana do nagrody David di Donatello, zarówno za swoją kreację, jak i za najlepszą piosenkę – Seventeen.

W filmie wystąpił także – jako Tonino, przyjaciel rodziny De Martino – Paolo Graziosi, którego polscy widzowie pamiętają jako odtwórcę roli Aldo Moro w Boskim Paola Sorrentino. Kolejną gwiazdą filmu jest Lorenzo Gioielli.  Grający u Sorrentina w Boskim i w Wielkim pięknie, tu wcielił się w Ettora Minottiego, organizatora wyścigów samochodowych.

Fabuła

Ojciec młodej, utalentowanej pilotki rajdowej Giulii de Martino umiera. Na jego pogrzebie pojawia się niespodziewanie jej starszy brat, Loris, niegdyś utalentowany kierowca, który jednak popadł w uzależnienie od narkotyków. Loris i jego partnerka, Annarella (świetna rola Roberty Mattei), chcą zamieszkać wraz z Giulią i młodszym bratem, Nico.

Giulia godzi się na to, gdyż nie ma jeszcze 18 lat i bez opieki starszego brata rodzeństwo trafiłoaby do rodziny zastępczej. Dziewczyna dowiaduje się, że jej ojciec oddał pod zastaw dom, gdyż miał długi u organizatora rajdów, Aby ocalić rodzinny dom, Giulia musi wygrać mistrzostwa. Decyduje się poprosić o pomoc Lorisa, mimo że ten ciągle bierze narkotyki. Giulia staje się coraz lepsza, ale to nie koniec rodzinnych problemów…

Matilda de Angelis

Nagrody

Film Italian race odniósł we Włoszech wielki sukces wśród krytyki i publiczności. Został nagrodzony najważniejszą włoską nagrodą filmową, David di Donatello w kategoriach: najlepszy aktor (Stefano Accorsi), najlepsze zdjęcia (Michele D’Attanasio), najlepszy montaż (Gianni Vezzosi), najlepszy dźwięk (Angelo Bonanni, Diego De Santis, Mirko Perri i Michele Mazzucco), najlepsze efekty specjalne (Artea Film & Rain Rebel Alliance International Network) i najlepsza charakteryzacja (Luca Mazzocoli).

Poza tym kandydował w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny (Filippo Gravino, Francesco Manieri i Matteo Rovere), najlepszy producent (Domenico Poracci), najlepsza aktorka (Matilda De Angelis), najlepsza aktorka drugoplanowa (Roberta Mattei), najlepsza muzyka (Andrea Farri), najlepsza piosenka (Seventeen w wykonaniu Matildy De Angelis), najlepsze kostiumy (Cristina Laparola), najlepsze fryzury (Alessio Pompei).

***

Warto polecić Italian race wszystkim zainteresowanym włoskim kinem. W Polsce przeważnie mamy okazję oglądać nowe włoskie filmy jedynie podczas festiwali lub jeśli spotkają się z międzynarodowym uznaniem. Nie można zatem przegapić okazji zobaczenia obrazu młodego włoskiego reżysera, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ten film spotkał się z tak ciepłym przyjęciem we Włoszech. Zachęcamy do pójścia do kina już od 15 grudnia (szczegóły znajdziecie tutaj, a to link do wydarzenia na Facebooku)! Film jest lekki, bardzo trzyma w napięciu, a przy tym jest naprawdę zabawny.

 

4 komentarzy dla “Italian race, o wyścigach i rodzinie szybszej niż wiatr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.