Najpopularniejsze włoskie choinki 2017

Wszystko, co się wiąże ze świętami, wzbudza w nas wielkie emocje: prezenty, potrawy, ozdoby, a także choinki – i to nie tylko piękne drzewka, które przystrajamy w domu, lecz także te wielkie, zdobiące najważniejsze miejsca w miastach. W tym roku postanowiłyśmy przygotować dla Was zestawienie najciekawszych włoskich drzewek świątecznych. Większość z nich można podziwiać do 6 lub 7 stycznia.

Turyn, lodowa choinka

Zaczniemy od Turynu, gdzie w Quartiere Nizza Millefonti, na placu przed Eataly Lingotto, możemy zobaczyć  5-metrową choinkę wykonaną z 18 ton lodu. Autorami tej niesamowitej instalacji są popularni lodowi rzeźbiarze Giambattista Lanni i Epure Dumitru. Choinka powstawała łącznie 36 godzin (6 i 7 grudnia). Dzięki podświetleniu mieni się na różne kolory.

Mediolan, choinka Swarovskiego

Od lat uwagę przyciąga także 12-metrowe drzewko stojące w mediolańskiej Galleria Vittorio Emanuele II. Zostało ono ozdobione 36 tysiącami lampek i 10 tysiącami kryształków Swarovskiego i jest sygnowane nazwiskiem jubilera. W tym roku światełka zapaliła znana włoska blogerka modowa Chiara Ferragni w towarzystwie Fiony Swarovski.

Relacja z rozświetlenia choinki Svarowskiego na instagramie Chiary Ferragni

Gubbio, największa choinka na świecie

Czy wiecie, że największa choinka na świecie znajduje się we Włoszech? Aby ją popodziwiać, wystarczy się wybrać do umbryjskiego miasteczka Gubbio, w którym na wzgórzu Monte Igino co roku zostają rozświetlone tysiące kolorowych światełek układających się właśnie w kształt drzewka świątecznego. Instalacja zajmuje powierzchnię 1000 m2 i ma wysokość 650 metrów. Rozciąga się od murów miasta po znajdującą się na wzgórzu Basilica di Sant’Ubaldo, patrona Gubbio.

Choinka pojawia się co roku od 1981 r., a jej oficjalne rozświetlenie ma miejsce 7 grudnia. Uczestniczą w nim światowi przedstawiciele kultury i nauki. Drzewko ma swoją oficjalną stronę internetową, na której możemy poznać dokładne dane statystyczne dotyczące pracy nad instalacją, a także możemy adoptować światełko (za 10 euro). Zebrane pieniądze idą na pokrycie rachunków za prąd.

A oto film z rozświetlenia największej choinki na świecie:

Spelacchio, rzymski drapak

We Włoszech znajduje się nie tylko największa choinka na świecie, ale także ta najpopularniejsza, o niechlubnej renomie. Drzewko stoi na rzymskim Placu Weneckim i od kilku tygodni stanowi główny temat do dyskusji we włoskiej i międzynarodowej prasie.

Spelacchio

To niewątpliwie najsmutniejsze i najbrzydsze drzewko świata zostało okrzyknięte Spelacchio, czyli drapakiem, i zamiast cieszyć oko rzymian i turystów, straszy swoją mizernością. Zostało ono przywiezione z Trydentu. Z powodu niewłaściwego transportu i pielęgnacji choinka szybko straciła igły. Mówi się, że aby utrzymać ją w pionowej pozycji, odcięto jej korzenie, co spowodowało, że drzewko zaczęło umierać.

Polemika wokół tej choinki jest tym żywsza, im głośniej zaczyna się mówić o budżecie, jaki został na nią przeznaczony, a mianowicie o 48 tysiącach euro. Nie wiadomo, jakie będą jej dalsze losy, ale najprawdopodobniej zostanie usunięta z Placu Weneckiego. Od przedwczoraj Spelacchio nie jest rozświetlane lampkami.

Coraz częściej uważa się, że choinka ma wymiar symboliczny, a jej stan idealnie odzwierciedla sytuację Rzymu i całych Włoch.

Polski akcent choinkowy

Przeciwwagą dla Spelacchio może być pięknie prezentujący się świerk na Placu św. Piotra. 28-metrowe drzewko jechało z Ełku do Watykanu przez 12 dni. Przejechało łącznie 2 tysiące kilometrów, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji przez polskich leśniczych choinka nadal jest w świetnej formie.

Polski świerk na Placu św. Piotra

Ozdoby świąteczne przygotowane zostały przez dzieci we włoskich szpitalach.

***

Oczywiście to nie wszystkie choinki, które zasługują na wspomnienie. Każde miasto stara się o jak najładniejsze iluminacje i drzewko świąteczne. Mnie bardzo się podoba także choinka stojąca na placu przez Katedrą w Mediolanie czy ta znajdująca się przy Schodach Hiszpańskich w Rzymie (można ją oglądać na internetowej kamerce). Ozdoby świąteczne nadają włoskim miastom magicznego i prawdziwie świątecznego klimatu.

A Wy macie swoją ulubioną choinkę?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.