O nas

Kim jesteśmy? Czterema dobrymi koleżankami, które poznały się kilka lat temu w pewien słoneczny październikowy dzień w budynku przy ulicy Oboźnej w Warszawie. Tam właśnie mieści się siedziba Katedry Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wtedy zaczynałyśmy naszą przygodę z filologią włoską, przygodę niezwykłą, pełną pochłaniających książek, pasjonujących zajęć, inspirujących wykładowców, działalności w organizacjach studenckich i naukowych, a nawet zagranicznych konferencji. Dziś w zasadzie mamy te studia za sobą (choć niektórym została jeszcze obrona pracy magisterskiej 🙂 ), ale pozostały nam znajomości na lata i uwielbienie dla włoskiej kultury, sztuki, tradycji, literatury i przede wszystkim języka ­ istna italofilia! To właśnie ona zadecydowała o tym, że postanowiłyśmy dalej się dokształcać i utrzymywać kontakty z Italią, także te w pewnym stopniu naukowe. Aby rozwijać tę pasję i dzielić się nią  z każdym, komu też bliskie są włoskie klimaty, założyłyśmy blog, o tyle niezwykłego, że każda z nas poza italianistyką ukończyła także inne studia, ma zupełnie inny punkt widzenia i inne zainteresowania, które postaramy się tu zebrać w całość.

Alfabetycznie:

Anetka – nasza specjalistka nie tylko od literatury polskiej i włoskiej, ale też francuskiej. Interesuje się kinem, gdyby kręciła film, zapewne byłby to remake pod tytułem „Koty i papierosy” 🙂  Erasmusa spędziła w Bari, ucząc się dialektu i poznając nowe przepisy kulinarne, bo Anetka lubi i – co najważniejsze – umie gotować.

Julia – istna pasjonatka, mól książkowy zwany powszechnie Królową Italu ze względu na znajomość chyba wszystkich lektur, zagadnień, wykładowców i studentów. Gdyby Ital był Hogwartem, Julce z pewnością przypadłaby rola Hermiony, tylko takiej bardzo popularnej 🙂 Na długiej liście naukowych zainteresowań Julii szczególne miejsce zajmuje włoska kinematografia, zwłaszcza filmy Piera Paola Pasoliniego.

Kasia – nasz promyczek i naczelna polonistka (to zresztą był jej pierwszy kierunek studiów), zupełnie rozkochana w poezji. Kasia zaczytuje się szczególnie w twórczości Szymborskiej i jej włoskich przekładach. Jesteśmy przekonane, że pewnego dnia sama zostanie tłumaczem literackim i będzie przybliżać polskim czytelnikom włoskie wiersze. Lubi także podróżować, zwłaszcza do Włoch, i odkrywać fascynujące, a mało znane  jeszcze zakątki.

Pamela – socjolog odwiecznie zainteresowany rolami społecznymi, wierna czytelniczka książek historycznych i biografii niezwykłych kobiet. Od dzieciństwa wzdychała do mitów rzymskich i starożytnego Rzymu. Skrycie marzy też o tym, że pewnego dnia napisze książkę dla dzieci, na razie pozostają jej tylko tłumaczenia.

 

Gdybyście chcieli się z nami skontaktować, oto nasz mail i strona na Facebooku:

kontakt@italofilia.pl

facebook.com/italofiliaPL