Jak najlepiej tracić czas na włoskim facebooku?

Kiedy uczyłam się włoskiego na studiach, nauczyciele polecali nam oglądanie telewizji, słuchanie radia i piosenek, czytanie prasy po włosku. To wszystko jest bardzo ważne i potrzebne, jeśli chcemy dobrze i poprawnie mówić oraz pisać. Nic jednak nie przygotowało mnie do wkroczenia w szalony świat młodych Włochów i przede wszystkim slangu, „słówek, których nie nauczą cię w szkole” tak, jak włoskie kanały na youtubie (o których pisały już kiedyś Natalia z Wloskielove i Iza z Włochy na klatę) oraz śmieszne fanpage z memami czy zabawnymi historyjkami. Przy okazji nauczyłam się wiele o włoskim poczuciu humoru, w którym najbardziej lubię zdolność do śmiania się z samych siebie zamiast wyśmiewania osób z innych grup czy klas społecznych (nie mówię, że to się nie zdarza, ale włoski student prędzej zażartuje z przeciętnego włoskiego studenta niż z przeciętnego włoskiego robotnika). Poniżej prezentuję pięć moich ulubionych fanpage’y.

Smutna kawiarka z poniższego fanpage’a

Il coinquilino di Merda

Coinquilino oznacza ‘współlokator’, drugiej części tytułu, mam nadzieję, nie trzeba tłumaczyć. Strona zbiera „testimonianze”, czyli świadectwa dotyczące najgorszych współlokatorów na świecie… a każdy, kto mieszka z innymi, na pewno rozpozna niektóre sytuacje. Pomiędzy niezliczonymi, w sumie trochę po czasie nudzącymi się, zdjęciami zgniłych resztek jedzenia, zagadkowych przedmiotów przyniesionych do domów z imprez, spalonych garnków i rozpuszczonych w mikrofalówce kawiarek można znaleźć naprawdę zgrabnie napisane i oryginalne historyjki. Najlepsza na świecie jest ta historia o ziemniaku rzuconym w denerwujące sąsiadki przez metalowca, Rocca (fałszywe imię nadane na cześć aktora porno Rocca Sinfrediego) i TP, znanego VIP-a włoskiego punku.

Pisa Centrale w mieszkaniu? Czemu nie!

Vabbe. Mi sono fatta di peggio.

Uwaga! Tylko dla dorosłych. Fanpage o najgorszych mężczyznach świata, nieudanych randkach i fatalnych seksualnych porażkach. Ostra dawka śmiechu, jeśli nie razi was taka tematyka. Nie martwcie się, panowie, czasami adminki publikują też historie, w których niezadowoloną z przebiegu spotkania stroną jest mężczyzna. Dla nieheteronormatywnych powstał zaś bliźniaczy fanpage Queer. Mi sono fatta di peggio. Najlepszą historyjką na portalu jest z pewnością ta o darmowej lekcji kubańskiej salsy.

Lo studente in crisi

In crisi to wyrażenie, które kilka lat temu robiło zawrotną karierę wśród włoskiej młodzieży, właśnie ze względu na kryzys finansowy. Na stronie „student w kryzysie” przygotujecie się do Erazmusa, przyzwyczaicie do faktu, że ulubionym tematem Włochów jest narzekanie na studia i egzaminy, zapamiętacie, aby nigdy nie zadawać niewinnego pytania „kiedy się bronisz?”, a poza slangiem nauczycie się przydatnych słówek i wyrażeń związanych z uniwersytetem.

Oggi studio…

Mój ulubiony post ze strony to ten oryginalny cytat „Ogni persona che incontri sta combattendo una battaglia di cui non sai nulla. Sii gentile, sempre” czyli „Każda osoba, którą spotykasz, toczy bitwę, o której nic nie wiesz. Bądź miły, zawsze”,  został przerobiony na „Ogni persona che incontri con i pantaloni lunghi sta andando a fare l’esame di cui non sa niente. Sii gentile, sente”. „Każda osoba w długich spodniach, którą spotykasz, idzie na egzamin, o którym nic nie wie. Bądź miły, zawsze”.

Wrzesień

Il terrone fuorisede

Ten fanpage podsunął mi jeden z  apulijskich znajomych, kiedy po raz kolejny narzekałam, że nie rozumiem  słówek z dialektu, które wtrącał. Faktycznie, bardzo wiele się z niego nauczyłam, a przy tym jest zabawny.

Il terrone fuori sede

Spodoba się szczególnie tym z was, którzy przez jakiś czas przebywali na południu lub interesują się różnicami regionalnymi. Jedną z moich ulubionych publikacji jest ten gif, reakcja na fakt, że na północy, w przeciwieństwie do południa, jubilat nie płaci za wszystkich na imprezie urodzinowej.

Fuori sede

Stimare Gianni Morandi per la pacatezza delle sue risposte

Czyli „szanować Gianniego Morandiego za spokój w jego odpowiedziach”. Gianni Morandi to włoski piosenkarz, znany z hitów takich jak Non sono degno di te czy Fatti mandare dalla mamma, a ostatnio ze współpracy z raperem Fabiem Rovazzim. Morandi wypracował sobie wspaniały sposób na internetowych trolli i hejterów, wszystkim odpowiada z pogodą i stoickim spokojem.

Gianni Morandi i jego takt

Ten fanpage zbierał jego najlepsze odpowiedzi. Niestety, od jakiegoś czasu nie jest aktywny, ale materiału do czytania i tak jest dużo.

Gianni Morandi i jego riposty

***

A wy macie jakieś ulubione strony po włosku na facebooku? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.